Online Terapi

Online Terapi

Online terapi; telefon, Skype ya da benzeri araçlar ile uzaktan sürdürülen terapi yöntemidir. Danışanın yaşadığı problemlerin çözümünde; psikologlar; günümüzde teknolojinin gelişmesi sayesinde online olarak terapi uygulayabilmektedir

Son zamanlarda Covid-19 sonucu yaşanan evde kalma süreci ve mesafe kuralına uyma gereğinden dolayı daha fazla gündeme gelmiş olsa da online terapi, çok uzun süredir dünyada birçok uzman tarafından uygulanıyordu. Online terapinin zaman içindeki gelişimini, kişiler arası iletişimde teknolojinin her geçen gün daha etkili olmasıyla paralel bir süreç olarak da değerlendirebiliriz.

Diğer bir yandan da danışanlar, bu terapi biçiminin iyileşme sürecinde ne derece etkili olduğuna dair bazı kaygılar da yaşayabilmektedir. Fakat yapılan çalışmalarda online terapinin de yüz yüze yapılan terapi kadar etkili olduğu görülmüştür.

Şehir merkezinden uzakta, psikoterapi imkanlarının kısıtlı veya hiç olmadığı yerlerde yaşayan insanlar için psikolojik sağlık hizmetlerine kolay bir ulaşım imkanı verir.